Daily Archives: October 6, 2020

Ziua Educației la Școala Gimnazială ”Miron Costin” Suceava

Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava

Ziua Educației (5 octombrie 2020)

Moto: ELEVI

DEZVOLTARE

UNIVERS

CĂRȚI

ARTE

ȚEL

IMAGINI

EXPLOREAZĂ

Ca în fiecare an, când octombrie își așază culorile peste întreaga lume, ne rezervăm bucuria de a sărbători  în data de 5 a lunii – Ziua Mondială a Educației, respectiv,  Ziua Internațională a Profesorului. Anul acest, mai mult ca oricând, am avut impresia că această zi a căpătat o însemnătate mai mare, că am simțit cu toții dorința de a marca această zi ca pe o datorie de suflet, deoarece domeniul acesta a fost atât de încercat, de zbuciumat, de controversat, în contextul vremurilor actuale, încât părea că sângerează. Și pentru că Educația reprezintă „surâsul soarelui care topește porțile negre ale neștiinței” (Ioniță Luciana Mălina, cl. a V-a A), copiii au hotărât ca Vocea Elevilor să fie din nou auzită.

Proiectul Vocea Elevilor a fost inițiat de Consiliul Școlar al Elevilor de la școala noastră, încă de acum patru ani. Reprezentanții claselor se mobilizează și adună materialul pe care apoi îl promovează sub formă de pliante, afișe, filmulețe, la nivelul întregii școli și al comunității.

Articol Educație

Anunt concurs post Religie – alte culte

ANUNȚ

În conformitate cu prevederile OMEC 5574/2020 din 17 septembrie 2020 privind organizarea şi desfăşurarea concursurilor de ocupare a posturilor didactice/catedrelor care se vacantează pe parcursul anului şcolar în unităţile de învăţământ preuniversitar de stat în contextul situaţiei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, unitățile școlare Școala Gimnazială ”Miron Costin” Suceava, C.T. ”Petru Mușat” Suceava, Liceul cu program sportiv Suceava, Școala Gimnazială Nr. 6 Suceava, Școala Gimnazială Nr. 8 Suceava, Școala Gimnazială Nr. 4 Suceava și Școala Gimnazială ”Grigore Ghica Voievod” Suceava, anunță concurs pentru ocuparea a 21 de ore de religie alte culte, în mai multe unități școlare.

SKM_22720100611110

cerere-pt-concurs-tarziu-2020