Activitate în cadrul campaniei R.E.S.P.E.C.T.

Suntem în siguranță sub umbrela R.E.S.P.E.C.T. –ului

articol Respect

În fiecare an, la sfârșitul lunii ianuarie, deschidem cu toții umbrela R.E.S.P.E.C.T. –ului, din dorința de a promova valorile umane ce ne fac să conștientizăm că lumea poate fi mai bună, dacă noi suntem cu toții, în mod necondiționat, mai buni. Nu întâmplător, această campanie este asociată Zilei Internaţionale a Nonviolenţei în Şcoli, deoarece agresivitatea de orice tip, poate fi combătută prin componentele R.E.S.P.E.C.T.: Responsabilitate, Educație, Siguranță, Prevenție, Emoție, Comunicare, Toleranță.

La Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava, în perioada 25 -31 ianuarie 2022, s-au desfășurat activități diverse, inedite, prin intermediul cărora elevii au dat dovadă că își doresc un mediu școlar armonios, în care siguranța să fie pusă pe primul loc. De la mic, la mare, îndrumați de cadre didactice inimoase, au redeschis umbrela R.E.S.P.E.C.T. –ului. Întreaga școala s-a preschimbat într-o scenă pe care au evoluat clasele, fiecare cu rolul său. Succesul activităților s-a datorat implicării active a Consiliului Școlar al Elevilor, dar și a Asociației de Părinți, care au pus la dispoziție resurse materiale importante.