Activitate Ziua Internațională a Drepturilor Copilului

„Cea mai mare lecție din lume”
20 noiembrie 2019

La 30 de ani de la semnarea Convenției ONU cu privire la Drepturile Copilului, UNICEF inițiază activitatea Cea mai mare lecție din lume, în contextul Zilei Internaționale a Drepturilor Copilului.
În acest an, elevii claselor a III-a și a IV-a din cadrul Școlii Gimnaziale ,,Miron Costinˮ Suceava, sub îndrumarea consilierului școlar Apetrei Daniela, au fost încurajați să își imagineze o lume în care toate drepturile lor sunt respectate și în care le este asigurat un viitor sustenabil. Prin intermediul discuțiilor și al activităților ludice, copiii și-au înțeles mai bine propriile drepturi și au identificat acțiuni concrete pe care le pot implementa pentru ca acestea să devină o realitate în viețile lor și în comunitatea în care trăiesc.

https://scoalamironcostinsuceava.ro/wp-content/uploads/2019/11/Activitate-Ziua-Internationala-a-Drepturilor-Copilului.pdf