Activități dedicate Zilei Educației

R.E.S.P.E.C.T. pentru  EDUCAȚIE

            Sub umbrela Campaniei R.E.S.P.E.C.T., la Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava s-au desfășurat, în săptămâna 4 – 8 octombrie 2021, diverse activități atractive, dedicate Zilei Educației. Întreaga școală a îmbrăcat haine de sărbătoare, transformându-se într-o mare expoziție, care cuprinde postere cu mesajele, poeziile și eseurile elevilor.

Cadrele didactice s-au implicat în realizarea unor proiecte valoroase ce au depășit granițele școlii, și chiar ale țării. Proiectul DA PENTRU EDUCAȚIE FĂRĂ FRONTIERE!, desfășurat în parteneriat cu Liceul Teoretic ,,Mihai Eminescu” Edineț, Moldova, a implicat un număr de 48 de elevi, de la clasele a III-a, din ambele instituții de învățământ. Prin intermediul rețelei de internet, copiii au făcut un schimb de păreri despre importanța educației,  au prezentat citate despre educație, iar, în final, au cântat și au dansat, bucurându-se de prezența la școală. Coordonatorii acestui proiect au fost prof. Ștefură Anna și prof. Mitu Pascal, alături de bibliotecar Cocriș Camelia, prof. Mitreniuc Mariana (Edineț) și bibliotecar Cosovan Svetlana (Edineț).

Articol Ziua Educației cu poze