Activități – Săptămâna Educației Globale

SĂPTĂMÂNA EDUCAȚIE GLOBALE ~ LUMEA SUNTEM NOI. SĂ ACȚIONĂM! ~

„It`s our world. Let`s take action”

Săptămâna Educației Globale este o campanie de sensibilizare la nivel european. Activitățile specifice au loc în fiecare an în a treia săptămână a lunii noiembrie (16-22 noiembrie 2020). Educația Globală se concentrează pe drepturile omului, înțelegere internațională și cooperare, pace, durabilitate și încurajează solidaritatea, dialogul intercultural și învățarea de la egal la egal.

Elevii și cadrele didactice de la Școala Gimnazială ”Miron Costin” au marcat această Săptămână a Educației Globale cu scopul de a dezvolta o comunitate de învățare în care se încurajează cooperarea, toleranța și în care să se dezvolte abilități pentru o cetățenie globală participativă.

Beneficiari au fost aproximativ 700 de elevi și profesorii școlii (Adrobotoaei Elena  – consilier educativ, Apetrei Daniela – consilier școlar, Caliniuc Adriana, Palaghianu Lavinia Ocsana, Câmpan Adriana, Buțerchi Rodica, Cucu Ancuța, Tănăsan Luminița, Leonte Mariana), aceștia propunând și participând la șase activități interesante.

EG20MCostinSv-articol