Concursul Muzică și Culoare – ediția I

Natură, Muzică și Culoare
Concurs județean interdisciplinar cultural – artistic ”Muzică și Culoare”
– Ediția I, 8 aprilie 2017

“Arta continua natura, imbogateste lumea umana cu noi realitati, creeaza noi experiente, inmulteste modurile de a trai si face viata mai bogata, mai variata, mai intensa.” – Francesco Orestano
Sursa de inspirație a concursului ”Muzică și Culoare” a fost natura (coordonatori: prof. Aneculăesei Mihaela / prof. Caliniuc Adriana, de la Școala Gimnazială Miron Costin Suceava). Copii prin desenele lor au reușit să transpună natura așa cum au simțit ei, din audierea muzicii inspirate din natură. Copii ascultând muzica inspirată din natură au reușit să-și transpună viziunea artistică într-un mod inedit, prin culoare în creații artistice deosebite, elogiind natura. Am încercat prin muzică și culoare să redăm frumusetile naturii și ceea ce ne oferă ea. Elevii au audiat melodii ca: George Enescu – ”Rapsodia Română, Nr.1”, Antonio Vivaldi – ”Anotimpurile”- Primăvara, Vara, Toamna și Iarna, Romanța – ”Ciobănaș cu 300 de oi”, aceastea fiind sursa lor de inspirație. La această activitate au participat un număr de 20 de școli din județ, cu 74 de elevi.

https://scoalamironcostinsuceava.ro/wp-content/uploads/2018/05/muzica-si-culoare-2017.pdf