Eminesciada – Ziua Culturii Naționale

EMINESCIADA

                  În desfăşurarea proiectului Eminesciada, elevii claselor V-VIII, au participat la activitatea Eminescu – poezie și culoare. Activitatea a început cu  audierea unor poezii eminesciene recitate de actori ai scenei românești: Mircea Albulescu, Gheorghe Cozorici, Adrian  Pintea.Multe din versurile lui Eminescu au fost puse pe muzică „O, rămâi”, „Atât de fragedă”, „Pe lângă plopii fără soţ”.

S-a realizat un panou în care elevii au încercat să creeze similitudini între pictură şi versurile marelui poet. Toate creaţiile plastice au fost realizate de elevii şcolii, sub îndrumarea doamnei prof. Aneculăesei Mihaela. La iniţiativa C.Ş.E, fiecare clasă şi-a ales un motto din creaţia eminesciană, pe care l-au afişat pe uşa clasei, demonstrând încă o dată că literatura este o cale de cunoaştere şi autocunoaştere.

https://scoalamironcostinsuceava.ro/wp-content/uploads/2019/01/Eminesciada-Ziua-Culturii-Naționale.pdf