Expoziție măști tradiționale

 Măștile tradiționale realizate de elevii Școlii Gimnaziale „Miron Costin” Suceava vă așteaptă la  Centrul Cultural Bucovina Suceava

                       Joi, 19 decembrie 2019, elevii Școlii Gimnaziale „Miron Costin” Suceava au participat la vernisajul expoziției de măști tradiționale, intitulate Crăciun în Bucovina. Expoziția face parte dintr-un proiect mai amplu, Bucovina – izvor de cultură, realizat în parteneriat cu Centrul Cultural Bucovina. Scopul acestui proiect este dezvoltarea interesului copiilor față de cunoașterea trecutului și a valorilor românești, cultivarea respectului față de tot ceea ce este vechi, autentic și valoros.
Sub îndrumarea cadrelor didactice și cu sprijinul părinților, elevii școlii au confecționat măști tradiționale specifice sărbătorilor de iarnă. Acestea au fost realizate din materiale diverse: lână, blană, lemn, sfoară, semințe, dar și din obiecte uzate de vestimentație, cărora li s-a găsit o nouă utilizare. Fiecare copil a dat frâu liber imaginației pentru a crea produse originale, care poartă amprenta personalității lor.
S-au implicat în acest proiect un număr mare de elevi: de la clasa pregătitoare, până la cei mari, de la clasa a VIII-a, coordonați de următoarele cadre didactice: prof. Gherasim Gabriela, prof. Boanță Otilia, prof. Câmpan Adriana, prof. Grigore Răduța, prof. Ștefură Anna, prof. Sfichi Nicoleta, prof. Ciornei Cristina, prof. Acasandrei Irina, prof. Gulei Elena, prof. Plăcintă Mihaela și prof. Cosovan Lucica.

https://scoalamironcostinsuceava.ro/wp-content/uploads/2019/12/expoziție-de-masti-tradiționale.pdf