Micii Meșteșugari – o activitate de succes – Școala Altfel, 2019

MICII  MEȘTEȘUGARI

Fișa activității de succes:

 Numele și adresa unității de învățământ aplicante: Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava, str. Păcii , F.N.

  • Nivelurile de învățământ: primar și gimnazial
  • Numărul elevilor din școală: 1387
  • Numărul cadrelor didactice din școală: 68
  • Coordonatorul activității: prof. Gulei Ancuța – Nadia, director adjunct
  1. Titlul activității: „Micii meșteșugari”
  2. Domeniul în care se încadrează proiectul: educaţie culturală
  3. Scopul proiectului: Acest proiect a fost inițiat cu scopul de a promova în rândul copiilor  cultura tradițională, elemente ale patrimoniului material și imaterial, în cadrul a  trei ateliere meșteșugărești: încondeierea ouălor, olărit și cioplitură în lemn. Elevii  au descoperit vechile tradiții direct de la meșterii populari care au venit în clasă cu tot cu roata olarului, unelte de cioplit lemnul sau cu „bătrâna” chişiţă şi cele necesare încondeierii ouălor. Au creat  ei înșiși obiecte diverse (ouă încondeiate, linguri de lemn, vase de lut) prezentate în cadrul expoziției cu vânzare de la Târgule de Florii (sumele obținute au fost apoi donate).

https://scoalamironcostinsuceava.ro/wp-content/uploads/2019/06/proiect_micii_-mestesugari.pdf