Participare la Noaptea Cercetătărilor Europeni

Noaptea Cercetătorilor Europeni

– provocare, entuziasm și cunoaștere pentru elevii de la Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava

 Noaptea Cercetătorilor Europeni -articol

            Evenimentul Noaptea Cercetătorilor Europeni a fost organizat la Suceava în data de 30 septembrie 2022 sub egida Uniunii Europene de către echipa la nivel național #Researchers4Humanity – Asociația Invenio, Target Activ Trening și organizatorii locali Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava și Societatea Științifică Cygnus în colaborare cu Inspectoratul Școlar Județean Suceava, Colegiul Național „Petru Rareș” Suceava și MILSET România.

La acest important eveniment cultural – științific au participat cu entuziasm 25 de elevi din clasa a VII-a D a Școlii Gimnaziale „Miron Costin” Suceava, atât în calitate de voluntari, cât și de participanți la diverse ateliere, unde au obținut premii importante. Elevii au fost coordonați de profesorul Vovciuc Ionel, cel care i-a îndrumat cu atenție și răbdare, implementând la nivelul școlii acest proiect intracurricular.