Proiect educațional Împarte fericire

ÎMPARTE  FERICIRE!

Data de 20 martie a fost declarată de Adunarea Generală a ONU ca fiind Ziua Internaţională a Fericirii. Elevii Şcolii Gimnaziale Miron Costin, Suceava, au sărbătorit această zi printr-o serie de activităţi, atât în şcoală cât şi în comunitate.

Cu ajutorul Consiliului Şcolar al Elevilor, coordonat de prof. Adrobotoaei Elena, a fost realizat şi distribuit, la nivelul şcolii, materialul informativ intitulat VOCEA  ELEVILOR, care surprinde percepţia copiilor asupra fericirii, atât ca stare interioară, cât şi ca factor de îmbunătăţire a calităţii vieţii.

De asemenea, în cadrul proiectului PRO Voluntariat, PRO Educaţie, coordonat de consilierul şcolar Apetrei Daniela, elevii-voluntari din clasele V-VIII au realizat şi oferit fluturaşi cu mesaje pozitive trecătorilor din Cartierul Burdujeni (Zona Cuza Vodă II ), aducând zâmbete pe feţele oamenilor şi încercând să promoveze ideea că FERICIREA  POATE  FI  TRĂITĂ  ÎN  FIECARE  ZI.

AICI

Proiect Imparte fericire