Proiectul Pași prin Bucovina

Pași prin Bucovina

Motto: Bucovina,
Drumul infinit al dorului măcinat de trecut.
Bucovina,
Miresme adânci pe plaiuri de fag.
(Alexandrovici Amalia, clasa a VII-a D, Şcoala Gimnazială Miron Costin Suceava)

Elevii Şcolii Gimnaziale Miron Costin Suceava au participat vineri, 18 mai 2018, la o activitate intitulată Pași prin Bucovina. Este cea de-a treia activitate dintr-un proiect mult mai amplu,  Bucovina – izvor de cultură,  realizat în parteneriat cu Centrul Cultural Bucovina Suceava, proiect propus de Consiliul Şcolar al Elevilor de la Şcoala Gimnazială Miron Costin Suceava şi de membrii Clubului Ecoturistic Promisiune către viitor, prof. coordonator Adrobotoaei Elena.

La activitate au fost prezenţi invitaţi de la Centrul Cultural Bucovina Suceava: domnul Călin Brăteanu, Director al Centrului pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale, domna Angelica Flutur, interpretă de muzică populară şi scriitorul Casian Balabaşciuc, alături de domnul director al şcolii, prof. Moraru Dumitru, care au asistat la „un adevărat festival de film documentar”, filme realizate de echipaje din clasele V-VIII ale şcolii gazdă. Prin materialele prezentate, elevii au încercat să surprindă diversitatea culturală şi varietatea etnică a Bucovinei, acesta fiind obiectivul principal al proiectului.

Elevii au desfăşurat o adevărată muncă de cercetare, devenind reporteri, regizori şi actori, iar materialele diverse ca structură şi ca manieră de prezentare, au impresionat prin multitudinea de informaţii, prin calitatea expunerii şi prin originalitatea abordării subiectului. Au fost prezentate următoarele etnii: huţulii (clasa a VIII-a A), ucrainenii (clasa a VI-a A), polonezii (clasa a VII-a D), armenii (clasa a VI-a D), germanii (clasa a VII-a E) şi romii (clasa a V-a B). Profesorii coordonatori au fost: prof. Adrobotoaei Elena, prof. Apetrea Gabriela, prof. Gulei Ancuţa şi prof. Radu Carmen.

Elevii au fost răsplătiţi cu diplome şi cu aprecierile invitaţiilor, urmând ca, la finalul anului, să participe cu toţii la o excursie prin Bucovina.

Deoarece pe 21 mai 2018 este Ziua mondială pentru diversitate culturală, pentru dialog și dezvoltare, o parte din fotografiile realizate de participanţi, în timpul documentării pe teren, vor fi expuse în şcoală, ca o formă de diseminare a activităţii, într-o expoziţie foto intitulată: Raiul Bucovinei – unicitate şi diversitate.

https://scoalamironcostinsuceava.ro/wp-content/uploads/2018/05/articol-Pasi-prin-Bucovina.pdf