Să trăim într-un mediu curat

Să trăim într-un mediu curat!

Perioada: aprilie, mai 2017
Clasa: a II-a B
Coordonator: Popescu Elena-Doina
Activităţi propuse:
a.) Îngrijirea florilor din clasă
b.) Ecologizarea spaţiului din jurul şcolii.
Activităţile integrate desfăşurate i-au ajutat pe elevi să înţeleagă rolul pe care pot să-l aibă în protejarea mediului, în îmbogăţirea locului în care îşi desfăşoară activitatea cu noi specii de plante.
Copiii au grijă permanent de florile din clasă, dar s-au organizat pe grupe şi au curăţat fiecare floare de frunzele uscate, au plantat muşcate în ghivecele noi, au udat florile şi le-au aranjat pe pervazul geamurilor.
În continuarea activităţii şi-au luat mănuşi de protecţie şi saci de plastic apoi am mers în împrejurimile şcolii de unde au adunat hârtii, ambalaje şi alte deşeuri care ştirbeau frumuseţea locului.
Aşa cum am precizat, activitatea s-a desfăşurat sub forma unui concurs pe grupe: au câştigat elevii din grupa care a adunat cele mai multe deşeuri şi a îngrijit cele mai multe flori.
Şcolarii din clasa a II-a B au dovedit încă o dată că iubesc natura, o protejează şi le place să trăiască într-un mediu curat.