Sărbătorind 100 de ani de la Unirea cu Bucovina

UNIREA CU BUCOVINA – 28 noiembrie 1918

           Unirea Bucovinei cu România a fost actul politic al românilor bucovineni prin care au decis alipirea Bucovinei la patria mamă, România. Consiliul Național Român a cerut sprijin militar Guvernului României și a convocat, pentru 15/28 noi 1918, Congresul general al Bucovinei. La Congres au participat 74 de delegați ai Consiliului Național Român, 13 delegați ai ucrainienilor, 7 ai germanilor, 6 ai polonezilor. Dionisie Bejan a citit în plen o Moțiune care prezenta caracterul românesc al Bucovinei și cerea “unirea necondiționată și pentru vecie a Bucovinei, în vechile ei hotare până la Ceremuș, Colacin și Nistru, regatul României”.

       Elevii Școlii Gimnaziale Miron Costin Suceava nu au uitat de efortul înaintașilor noștri, așa că au comemorat și sărbătorit marele pas în desăvârșirea statului unitar român.

https://scoalamironcostinsuceava.ro/wp-content/uploads/2018/12/bucovina-100-ani.mp4