Ziua Internațională a Francofoniei la Școala Gimnazială Miron Costin Suceava

 Ziua Internațională a Francofoniei la Școala Gimnazială Miron Costin Suceava

           În fiecare an, pe 20 martie, elevii Școlii Gimnaziale Miron Costin – Suceava, coordonați de către doamna profesoară de limba franceză Pelin Elena Cosmina sărbătoresc cu multă bucurie și cu mult entuziasm Ziua Internațională a Francofoniei. Această zi este un prilej pentru elevi, profesori dar și pentru părinți, de a omagia o limbă, o cultură și o civilizație milenară, care a avut și are în continuare o mare influență asupra culturii și civilizației țării noastre.
Proiectul educativ “Ensemble faisons rayonner la langue française” este realizat în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean – Suceava, Biroul Francez- Suceava și Școala Gimnazială nr. 3 Suceava. Scopul principal este familiarizarea cu limba franceză, stimularea creativității elevilor, dar și
încurajarea comunicării în limba lui Molière.

art- francofonie pdf