Ziua Limbilor Europene

UNIȚI ÎN DIVERSITATE
PROIECT EDUCAȚIONAL PE BAZĂ DE PARTENERIAT REALIZAT CU OCAZIA SĂRBĂTORIRII
ZILEI LIMBILOR EUROPENE

           Anual, la data de 26 septembrie, se sărbătorește Ziua Europeană a Limbilor. Cu acest prilej, profesorii de limbi străine organizează activități ce promovează multilingvismul și diversitatea culturală în școli.
Școala Gimnazială Miron Costin Suceava, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean- Suceava, Alianța Franceză- Suceava, Școala Gimnazială nr.3 Suceava și Liceul cu Program Sportiv –Suceava, a organizat activități școlare interactive, ce au avut ca scop încurajarea învățării limbilor străine de către elevi, dar și de către părinții acestora.
Astfel, în școlile implicate în proiect, domnii profesori au trezit interesul copiilor pentru studierea limbilor străine, implicându-i în activități precum: Ensemble en Europe!, Dire SALUT en plusieurs langues!, Cântăm! Învățam ! Ne distrăm!,Visages dʼEurope, Europe through the open window, Flags and say hello in many ways, Same values, different words!, Willing to learn languages!, European Day of language!- presentation, Deutsche lieder –audiţii de cântece în limba germană sau European Languages-interesting facts.

https://scoalamironcostinsuceava.ro/wp-content/uploads/2021/10/UNIȚI-ÎN-DIVERSITATE-articol-pdf.pdf