Activități în cadrul proiectului ”Adolescența – tărâmul nisipurilor mișcătoare”

ADOLESCENȚA – TĂRÂMUL NISIPURILOR MIȘCĂTOARE

În perioada 10 – 15 mai 2021, la Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava, s-a desfășurat proiectul educativ Adolescența – tărâmul nisipurilor mișcătoare.  În cadrul întâlnirilor cu Consiliul Școlar al Elevilor, elevii și-au exprimat dorința de a participa la acțiuni pe această temă de mare interes, din dorința de a se informa,  de a comunica și, mai ales, de a se exprima, în legătură cu această perioadă ce aduce mari schimbari la nivelul sinelui (al conceptiei de sine si al imaginii de sine). Așa a luat naștere proiectul amintit în care, alături de profesorii diriginți și de consilierul școlar, elevii au participat la dezbateri în cadrul unor workshop-uri organizate cu prilejul unor zile semnificative din calendarul educativ (11mai – Ziua Tatălui, 13 mai – Ziua Dorului și 15 mai – Ziua Familiei). În cadrul acestor întâlniri, s-au prezentat subiecte de interes, precum situaţiile critice cu consecinţe costisitoare şi de durată asupra sănătăţii şi stării de bine a adolescentului, determinate de dorinţa de afirmare personală şi de câştigare a superiorităţii, de nivelul ridicat al impulsivităţii specific vârstei (căutarea de senzaţii, testarea limitelor etc.).