Activități de nutriție, prim ajutor și igienă în parteneriat cu USV

articol activitati USV

La inițiativa conducerii școlii, reprezentată de către prof. Moraru Dumitru, prof. Gulei Ancuța-Nadia și prof. Ștefură Anna, s-a realizat un parteneriat valoros cu Universitatea ,,Ștefan cel Mare” Suceava, Facultatea de Medicină și Științe Biologice, Departamentul de Științe Biomedicale, în care tinerii studenți au împărtășit micilor elevi din tainele nutriției, ale primului ajutor și ale igienei. Proiectul a fost bine primit de către cei 447 de elevi, 223 aparținând claselor primare și 224 aparținând claselor gimnaziale, dar și de cele 18 cadre didactice implicate: CP F – prof. Oborocianu Ioana, CP H – prof. Ștefură Anna, I C – prof. Sfichi Nicoleta, I E – prof. Rotaru Andreea, a II-a C – prof. Ciobanu Roxana, a II-a E – prof. Bumbac Anastasia, a III-a C – prof. Holotă Maria, a III-a E – prof. Mînzălică Mihaela, a IV-a A – prof. Gherasim Gabriela, a V-a A – prof. Croitoru Corina, a V-a C – prof. Pelin Cosmina, a V-a D – prof. Bădăluță Cristina, a VI-a B – prof. Apetrea Gabriela, a VI-a E – prof. Mitu Pascal, a VII-a A – prof. Brînzei Irina, a VII-a B – prof. Caliniuc Adriana, a VII-a C – prof. Baban Brîndușa, a VIII-a C – prof. Screpnic Angela. Părinții au fost, de asemenea, impresionați și și-au manifestat dorința de a continua acest tip de activități, având în vedere că abordarea unui stil de viaţă sănătos ar fi primul pas pentru sănătatea celor mici.