27 martie 2018 – 100 de ani de la Unirea Basarabiei cu România

27 martie – Unirea Basarabiei cu România,

primul Centenar al Marii Unirii din anul 2018

Anul Centenarului, care este şi anul european al patrimoniului, este un bun moment să conştientizăm eforturile pe care trebuie să le depunem pentru dezvoltarea infrastructurii culturale româneşti.

Şcoala Gimnazială Miron Costin Suceava a deschis astăzi, 27 Martie 2018, seria manifestărilor, sărbătorind Ziua Unirii Basarabiei cu România, primul Centenar al Marii Uniri din anul 1918.

Dorind să fie o activitate de mare impact, elevii au invitat ia  românească în şcoală, venind îmbrăcaţi în ţinută de sărbătoare, purtând cu mândrie portul naţional.

S-au desfăşurat activităţi diverse atât la clasele primare, cât şi la cele gimnaziale. Holurile şcolii au fost împânzite cu mesaje legate de acest eveniment, prin implicarea membrilor Consiliului Şcolar al Elevilor. Au fost realizate panouri cu informaţii istorice, iar, în cadrul orelor de desen, elevii şi-au dovedit talentul, pictând însemnele României Mari.

27 martie 2018