28 Noiembrie – Ziua Bucovinei

Zi de sărbătoare la Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava! În cadrul proiectului „Bucovina – izvor de cultură”, realizat în parteneriat cu Centrul Cultural „Bucovina”, prof.  Boanță Otilia ne-a invitat la o minunată șezătoare literară. Alături de simpaticii și talentații săi elevi din clasa pregătitoare B, am intrat într-o atmosferă de poveste. Într-un decor autentic românesc, am pătruns într-o lumea arhaică, în care timpul parcă a stat în loc și personaje precum Nică, Păcală sau Tândală și-au făcut apariția. Fețe de înger, glasuri inocente, emoții, drăgălășenie și spontaneitate.

Au fost și oaspeți de seamă de la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” Suceava: domnul profesor Crețu Neculai care a interpretat melodii bucovinene, la instrumente de suflat tradiționale: fluier, tilincă, caval și flaut, alături de eleva sa, Anamaria Cucoș, talentată cântăreață la nai.