Campania 19 zile împotriva violenței la Școala Miron Costin Suceava

Campania 19 Zile de prevenire a abuzurilor și violențelor asupra copiilor și tinerilor

1-19 noiembrie 2022

Campania 19 Zile articol

Federația Internațională a Comunităților Educative – Secțiunea România (FICE România) realizează și  în acest an  Campania „19 Zile de prevenire a abuzurilor și violențelor asupra copiilor și tinerilor”. Această campanie are ca scop organizarea de activități atractive,  acțiuni pentru schimbarea comportamentului social, pentru educarea și mobilizarea copiilor și tinerilor, prin implicarea acestora, împreună cu instituții, organizații și alți parteneri ai societății civile, în prevenirea abuzului, neglijării, bullying-ului, abandonului și absenteismului școlar, a consumului de droguri și alte substanțe nocive, a traficului de persoane etc.

La Școala Gimnazială „Miron Costin” Suceava, în perioada 1 – 19 noiembrie, s-au desfășurat activități diverse în cadrul acestei campanii, care au implicat un număr foarte mare de elevi, atât la nivelul claselor primare, cât și gimnaziale.