Scurt istoric al programului Eco – Școală

Scoala Gimnazială ,,Miron Costin ’’Suceava s-a înscris în Programul Mondial Eco Şcoala în martie 2004. În 2006, după o implicare cu mic cu mare în activităţi menite să formeze o atitudine ecologică în rândul elevilor, cadrelor didactice şi comunităţii locale, am fost evaluaţi şi ni s-a decernat Steagul Verde şi statutul de Eco-Şcoală.

Au urmat alţi ani în care activităţile eco au primat, paşii eco s-au multiplicat prin diversitatea şi amploarea activităţilor desfăşurate. Multe clase din şcoală s-au înscris în proiecte coordonate de CCDG, cum ar fi LeAf sau YRE.

Reevaluările din anii 2008, 2010, 2012, 2014 şi 2016  ne-au reconfirmat statutul de Eco-Şcoală. Partenerii noştri în acest program, APM Suceava, GEC Bucovina CCDG-ul ne-au susţinut,  informat şi îndrumat în realizarea activităţilor.