Ziua Europeană a Sportului Școlar

Fii activ! Fii sportiv!

Ziua Europeană a Sportului Școlar 2021”

   A devenit o tradiție ca, în perioada 23-30 septembrie a fiecărui an, să se organizeze la nivel european proiectul “Săptămâna Europeană a Sportului” (European Week of Sport – #BEACTIVE) și în ultima zi de vineri a lunii septembrie să se organizeze “Ziua Europeană a Sportului Școlar” (anul acesta pe 24 septembrie).

Școala Gimnazială ”Miron Costin” Suceava se numără printre cele 80 de școli din județul Suceava care s-au înscris în acest proiect pentru a celebra această zi prin jocuri de mișcare, flash-mob-uri, jocuri sportive, drumeții, dans, gimnastică, parcursuri aplicative, tenis, baschet, activitate de explorare și punere în valoare a spațiilor exterioare școlii: la poalele Masivului Ceahlăul.

https://scoalamironcostinsuceava.ro/wp-content/uploads/2021/10/articol-ziuaeuropeanaasportuluiscolar2021.pdf